Mezi kritická místa se všeobecně řadí mosty, můstky, lávky a zatrubnění toku s nedostatečnou průtočnou kapacitou, případně umělé a živé ploty postavené přes koryto toku. Při snížení průtokové kapacity nebo ucpání dochází k zpětnému vzdutí a vybřežení vody z koryta toku.

Mezi kritická místa můžeme dále řadit i oblasti se zvýšenou pravděpodobností vzniku povodňové situace – místa situovaná velmi nízko nad hladinou blízkých vodních toků a vodních děl, oblasti v bezprostřední blízkosti břehů apod.

Kritická místa z pohledu povodní na území obce Týn nad Bečvou jsou zásadně spjata s rozlivem Bečvy.

Týn nad Bečvou – příbřežní oblasti: Veškeré lokality bezprostředně sousedící s tokem jsou potenciálně ohrožené v závislosti na velikosti povodně – rozsah ohrožených území je dobře patrný z rozlivových map, které jsou součástí grafické části plánu. Majitelé objektů je třeba včasně varovat a vyzvat k zabezpečení objektů. Nutno říci, že aktuální stav protipovodňových opatření na toku Bečva v zastavěném území obce udrží v korytě nebo jeho bezprostřední blízkosti povodeň rozsahu Q20. V případě vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity a při nepříznivém výhledu je nutné přijmout nutná opatření plynoucí z povodňového plánu zejména pro objekty v lokalitách: U Bečvy, Mlýnská, U Strouhy, Na Chodníku.

V případě očekávané eskalace povodňové situace přesahující Q20 jsou kritickými místy Čistírna odpadních vod a přečerpávací stanice: ohrožený kritický objekt, v případě možnosti vzniku a eskalace povodňové situace postupovat dle provozního a havarijního řádu.

Tok Svinec: tok veden v otevřeném nezpevněném svižném mělkém korytu, jen místy je zatrubněn. Mosty a vtoky do zatrubnění jsou kapacitní, nicméně v případě náhlého výrazného zvýšení hladiny hrozí rozliv mimo běžné koryto. Zvýšené riziko zaplavení je u objektů bezprostředně sousedících s tokem. Po celé délce toku je třeba dbát na plynulost průtoku a předcházet zadržování splavenin na podtocích i na břehových hranách.