Město Jablonec nad Jizerou leží v údolí Jizery v okrese Semily v Libereckém kraji. Ke dni 1. 1. 2013 zde žilo 1742 obyvatel. Nachází se v nadmořské výšce 450 m. Rozkládá se na 22,32 km².

Skládá se z 11 částí: Jablonec nad Jizerou, Blansko, Bratrouchov je horská obec ležící v nadmořské výšce 700 m v západní části Krkonoš, katastrální výměra je 368 ha, Buřany je horská osada,  jež se nachází    v nadmořské výšce 498 m v údolí Františkovského potoka v těsném sousedství Jablonce nad Jizerou, katastrální výměra 512 ha, Dolní Dušnice, Horní Dušnice o výměře 578,9 ha, Dolní Tříč je místní část Jablonce nad Jizerou v okrese Semily ležící na severní straně kopce Kamence (688 m. n. m). Zástavbou jsou převážně rodinné domky staršího i novějšího typu. Dalšími částmi jsou Hradsko, Končiny, Stromkovice, Vojtěšice.

Jablonec nad Jizerou leží v údolí řeky Jizery. Pramení pod Smrkem v Jizerských horách. Je to pravostranný přítok Labe. Délka toku je 164,6 km. Plocha povodí je 2192,23 km². Františkovský potok má délku 3,83 km protéká osadou Buřany a je levostranným přítokem Jizery. Vraní potok o délce 2,75 km pramení za Bratrouchovem, protéká jím a mezi osadou Vojtěšice a Dolní Dušnice se vlévá do Jizery. Dušnický potok pramení za místní částí obce Horní Dušnice. Vlévá se do Vejpálického potoka. Tento potok protéká Stromkovicemi, jeho délka je 5,55 km a z levé strany se vlévá do Jizery. Sklenařický potok přitéká z katastrálního území Vysoké nad Jizerou a z pravé strany se vlévá do Jizery. Také potok Tříčský, jehož délka je 3,71 km, pramení na katastrálním území Vysoké nad Jizerou. Teče kolem místní části Dolní Tříč a z pravé strany se vlévá do Jizery. Jabloncem nad Jizerou protékají dva kratší toky se stejným názvem Končinský potok, oba jsou dlouhé zhruba půl kilometru. Oba toky se vlévají též do Jizery.

Na katastrálním území obce se nachází několik malých vodních děl. Tato vodní díla jsou možným ohrožením obce zvláštní povodní.

Pro účely povodňového plánu bylo využito mapových podkladů ze serverů Vodohospodářský portál   a Mapy.cz.. 18